Šah Nematullah Walí

300px-Shah_Nimatullah

Šáh Nimatullah se narodil roku 1330 A. D. (731 A. H.) v Aleppu v Sýrii. Jeho otec, Mir Abdo´llah, byl súfijským mistrem a potomkem proroka. Jeho matka pocházela ze šlechtické rodiny Farsů z jižního Íránu. V průběhu svého života podnikl Šáh Nimatullah několik cest po tehdejším islámském světě – navštívil nespočet duchovních učitelů a seznámil se s rozličnými myšlenkovými směry své doby. Na své první cestě studoval Ibn ArabÍho knihu Fusus al-Hikam, k níž později napsal několik komentářů. Na konci cesty pak potkal v Mekce šejcha Abdo´llah Yafe´iho a stal se jeho žákem.

Po sedmileté službě u šejcha Yafe´iho, se podruhé vydal na cestu po zemích islámského světa. Tentokrát však necestoval ve snaze najít si toho nejlepšího duchovního učitele, nýbrž sám jako učitel, jenž tiší spirituální žízeň jiných. Poprvé se vydal do Egypta, aby pak pokračoval do Transoxánie (středověké označení pro území mezi Amu-Darjou a Syr-Darjou), kde se usadil v blízkosti Samarkandu. Jelikož tehdejší vládce Transoxánie Tamerlán pro něj neměl příliš pochopení, byl šáh Nimatullah nucen pokračovat v cestě až do afgánského Herátu. V Herátu se obrátil zpět na západ a vydal se do íránského Kermanu a  poté Mahanu, kde strávil posledních 20 let svého života.

Během života v Mahanu se jeho sláva šířila po celém Íránu i Indii a ze všech koutů světa přicházeli poutníci lační spatřit proslulého mistra. Šáh Nimatullah se dožil téměř sta let. Zemřel roku 1431 A. D. (834 A. H.) v Mahanu, kde je také pohřben.

Jedna odpověď

26 01 2010
Henoevokengar-online

Diky za zajimavy blog

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s
%d blogerům se to líbí: